Plugins - Fonts Plugin - en to fa translation catalogue (95 entries)

en: Temporarily unable to load feed.
fa: موقتا قادر به بارگذاری خوراک نیستیم.

en: Typography News
fa: اخبار تایپوگرافی

en: Load Fonts Only
fa: فقط بارگذاری فونت‌ها

en: Reset All Fonts
fa: تنظیم دوباره همه فونت‌ها

en: This will reset all fonts set by this plugin to their defaults. This action can not be reversed.
fa: این گزینه همه فونت‌های این افزونه را دوباره روی پیش‌فرض تنظیم می‌کند. این عمل قابل بازگشت نیست.

en: Load fonts but don't automatically assign them to an element.
fa: بارگذاری فونت‌ها اما تخصیص خودکار آنها به عنصر داده نشود.

en: - Google Fonts -
fa: - فونت‌های گوگل -

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: - System Fonts -
fa: - فونت‌های سیستم -

en: Default Font
fa: فونت پیش‌فرض

note: Author of the plugin
en: Fonts Plugin
fa: افزونه فونت‌ها

en: Google Fonts WordPress Plugin
fa: افزونه وردپرسی فونت‌های گوگل

en: Sidebar
fa: نوار کناری

en: Theme Settings
fa: تنظیمات پوسته

en: Font
fa: فونت

en: Font Loading
fa: بارگذاری فونت

en: Advanced Settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Basic Settings
fa: تنظیمات پایه

en: Oblique
fa: اریب

en: Italic
fa: کج

en: Color
fa: رنگ

en: Line Height
fa: ارتفاع خط

en: Font Size (px)
fa: اندازه فونت (px)

en: Font Weight
fa: وزن فونت

en: Font Style
fa: سَبک فونت

en: Font Family
fa: نوع فونت

en: Delete field
fa: حذف زمینه

en: Add your selectors...
fa: افزودن گزینشگرهای شما...

en: Medium
fa: متوسط

en: Normal
fa: عادی

en: Light
fa: سبک

en: Extra Light
fa: خیلی نازک

en: Thin
fa: باریک

en: Headings Typography
fa: تایپوگرافی تیترها

en: H6 Typography
fa: تایپوگرافی H6

en: Footer
fa: پاورقی

en: H5 Typography
fa: تایپوگرافی H5

en: Content
fa: محتوا

en: Navigation
fa: راهبری

en: Branding
fa: نام تجاری

en: Theme Elements
fa: عناصر پوسته

en: Selectors
fa: گزینشگرها

en: Description
fa: توضیح

en: Label
fa: برچسب

en: Save Elements
fa: ذخیره عناصر

en: Add New
fa: افزودن جدید

en: Force Styles?
fa: اجبار کد استایل؟

en: Custom Elements
fa: عناصر سفارشی

en: Debugging
fa: اشکال‌زدایی

en: - Default -
fa: - پیش‌فرض -

en: Ultra Bold
fa: فوق‌العاده توپر

en: Extra Bold
fa: خیلی توپر

en: Bold
fa: توپر

en: Semi Bold
fa: کمی توپر

en: H4 Typography
fa: تایپوگرافی H4

en: H3 Typography
fa: تایپوگرافی H3

en: H2 Typography
fa: تایپوگرافی H2

en: Title and H1 Typography
fa: تایپوگرافی H1 و عنوان

note: translators: Number of days
en: %s days
fa: %s روز

note: translators: Number of weeks
en: a week
fa: یک هفته

note: translators: Number of years
en: a year | %s years
fa[0]: %s سال

en: Upgrade to Pro
fa: ارتقا به نسخه حرفه‌ای

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Google Fonts for WordPress
fa: فونت‌های گوگل برای وردپرس

en: Select and configure the font for your H6 headings.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای تیترهای H6

en: Select and configure the font for your H5 headings.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای تیترهای H5

en: Select and configure the font for your H4 headings.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای تیترهای H4

en: Select and configure the font for your H3 headings.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای تیترهای H3

en: Select and configure the font for your H2 headings.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای تیترهای H2

en: Content Typography
fa: تایپوگرافی محتوا

en: Navigation Typography
fa: تایپوگرافی راهبری

en: Site Description Typography
fa: تایپوگرافی توضیح سایت

en: Select and configure the font for your site description.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای توضیح سایتتان.

en: Select and configure the font for your site navigation.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای راهبری سایتتان.

en: Select and configure the font for your footer headings.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای تیترهای پاورقی‌تان.

en: Select and configure the font for your footer content.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای محتوای پاورقی‌تان.

en: Select and configure the font for your sidebar content.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای محتوای نوار کناری‌تان.

en: Select and configure the font for your sidebar headings.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای تیترهای نوار کناری‌تان.

en: Select and configure the font for your post and page content.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای محتوای برگه و نوشته‌های‌تان.

en: Select and configure the font for your title and H1 headings.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای تیترهای H1 و عنوان‌تان.

en: Leave a Review
fa: دیدگاه‌تان را بفرستید.

en: Base Typography
fa: تایپوگرافی پایه

en: Select and configure the font for your content.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای محتوای‌تان.

en: Select and configure the font for your headings.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای تیترهای‌تان.

en: Select and configure the font for your input fields and buttons.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای دکمه‌ها و زمینه‌های ورودی‌تان.

en: Site Title Typography
fa: تایپوگرافی عنوان سایت.

en: Select and configure the font for your site title.
fa: انتخاب و پیکربندی فونت برای عنوان سایت‌تان.

en: No thanks / I already have
fa: نه متشکرم / در حال حاضر دارم

en: Buttons and Inputs Typography
fa: دکمه‌ها و ورودی‌های تایپوگرافی

en: Are you enjoying using Google Fonts?
fa: آیا از استفاده با فونت‌های گوگل لذت می‌برید؟

en: If your choices are not displaying correctly, check this box.
fa: اگر انتخاب‌های شما به درستی نمایش داده نمی‌شوند، این جعبه را انتخاب نمایید.

note: Translators: %s Custom Elements Customizer Panel URL
en: Custom Elements allow you to apply Google Fonts to any part of your website, they can be setup under <a href="%s">Google Fonts &rarr; Custom Elements</a>.
fa: عناصر سفارشی به شما اجازه استفاده فونت‌های گوگل در هر بخشی از سایتتان را می‌دهند، آنها در بخش <a href="%s">فونت‌های گوگل &larr; عناصر سفارشی</a> می‌تواندد تنظیم شوند.

note: Translators: %s Custom Elements Customizer Panel URL
en: Define your Custom Elements here and then customize them under <a href="%s">Advanced Settings &rarr; Custom Elements</a>.
fa: عناصر سفارشی‌تان را اینجا تعریف نمایید سپس آنها را در <a href="%s">تنظیمات پیشرفته &larr; عناصر دلخواه</a> سفارشی نمایید.

note: translators: %s Link to Google Fonts customizer panel.
en: Thank you for installing <strong>Google Fonts for WordPress</strong>! Configure your fonts here: <a href="%s">WordPress Customizer</a>
fa: از شما بابت نصب <strong>فونت‌های گوگل برای وردپرس</strong> متشکریم!  فونت‌های خود را اینجا تنظیم نمایید: <a href="%s">سفارشی‌سازی وردپرس</a>

note: translators: 1. Name, 2. Time
en: You have been using <strong>%1$s</strong> for %2$s now! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
fa: شما هم‌اکنون از <strong>%1$s</strong> برای  %2$s استفاده می‌نمایید! آیا می‌توانید به من لطف کنید و امتیاز 5 ستاره را در وردپرس به من بدهید تا به ما کمک شده و انگیزه ما بیشتر شود؟
